Pominięcie kilku tabletek z kwasem foliowych i planowanie dziecka

Dzień dobry, staram się o dziecko. Od 4 miesięcy łykam kwas foliowy. W ostatnim miesiącu zdarzyło mi się pominąć kilka tabletek (myślę, że max 4 sztuki, może 5, w tym 2 pod rząd) czy może mieć to negatywny wpływ na ewentualnie poczęte dziecko? Oprócz tego suplementowałam z kilkudniowymi przerwami: cynk i witaminę E oraz z przez jakiś czas witaminę C (z powodów problemów z żołądkiem witaminę C odstawiłam, później ograniczyłam). Czy jest to wystarczające przygotowanie do ciąży? A.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Pominięcie kilku tabletek kw. foliowego z pewnością nie będzie miało negatywnego wpływu na płód. Ważne, że suplementuje Pani kw. foliowy i witaminy. Sugeruję wykonać morfologię krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny. W przypadku poziomu <12 - 12,5 wskazana jest dodatkowa suplementacja żelaza, by zapobiec anemizacji podczas ciąży.