Jakie badania w diagnozie alergii na gluten?

Jakie badania wykonać aby wykryć alergie na gluten ? Chce to zrobić prywatnie i tu pytanie jakie badania ? co powiedzieć w gabinecie ? Ile może kosztować ?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku podejrzenia celiakii proszę udać się na wizytę do specjalisty gastroenterologa. W razie konieczności zostaną zlecone odpowiednie badania.

Sugerowałabym wizytę u gastroeneterologa, gdyż w zależności od typu alergii (nadwrażliwości) inne jest zarówno postępowanie diagnostyczne jak i leczenie. Jeżeli problem ma charakter alergii IgE lub IgG zależnej to diagnostyka opiera się o badanie z krwi (koszt badań sumarycznie to około 50 zł za badanie na alergię typu IgE i 450 zł za IgG). Diagnostyka celiakii jest bardziej skomplikowana (gdyż obejmuje badania z krwi, badania genetyczne i ewentualne badanie wycinka jelita) - właściwe postępowanie dobiera lekarz w oparciu o objawy, gdyż w przypadku celiakii są one bardzo specyficzne w przeciwieństwie do objawów alergii.