Jakie badania warto zrobić w tej sytuacji?

Dobry wieczór :) .Mam pytanie .Przez ostatnie 4 mce mam pożądne drętwienia i palenia całego ciała ,razem z drętwieniem i kończyn głowy ,które towarzyszą mi przez cały czas .Kręci mi się też w głowie i jestem bardzo zaniepokojona .W nocy nie mogę spać,jestem przemęczenia i nerwowa z tego też powodu .Mam 40 lat i trochę stresów za sobą .Robiłam tylko krew i wszystko w porządku ,lekarz powiedział że to nerwica .Co to może być według państwa i jakie badania należy zrobić?Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

pomocna może być konsultacja neurologiczna i szczegółowa diagnostyka. Takie objawy mogą być spowodowane czynnikiem psychogennym - zaburzenia lękowe, proszę uwierzyć w diagnozę lekarską.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, czucie pieczenia w ciele. wzmożone pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Skuteczną metodą w leczeniu jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty