Jakie jest ryzyko zachorowania na raka u osoby ze złogiem w pęcherzyku żółciowym?

Witam. Mam 20 lat. Poszedłem na badanie usg z bólami prawego podbrzusza, aczkolwiek badanie USG żadnych „ewidentnych” zmian patologicznych nie wykazało w prawym dole biodrowym. Wyrostek nie został uwidoczniony podczas badania. Natomiast przypadkowo odkryto u mnie złóg w woreczku żółciowym wielkosci 27mm. Sciany woreczka gladkie i niepogrubione, drogi żółciowe bez zmian, wątroba niepowieszona tak jak i reszta narządów okolicznych. Od niedawna czasami po posiłku czuje takie rozpieranie w okolicy żołądka, aczkolwiek żadnych ataków bólu nie miałem z tego powodu. Jak „pouciekamy” okolice nadbrzusza powyżej pępka oraz delikatnie w strone prawa, czuje delikatny dyskomfort. Moje pytanie tyczy się co z tym kamieniem zrobic, czy można z nim zyc, czy należy usunąć cały woreczek? Ponadto czy bóle podbrzusza mogą być powiązane z kamicą woreczka? No i dużo naczytałem się o nowotworze woreczka. Jakie istnieje realne prawdopodobienstwa ze na niego zachoruje w tym wieku? Podobno złogi tej wielkosci znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu.

Lek. Katarzyna Szymczak

Należy usunąć cały pęcherzyk żółciowy. Kamica pęcherzyka żółciowego faktycznie zwiększa ryzyko rozwoju raka, szczególnie kamienie o średnicy powyżej 3 cm, jednak jest to nowotwor który występuje głównie u osób starszych, powyżej 50 rż.
Pozdrawiam