Jakie jest ryzyko, że mogę być jednak w ciąży?

Dzień dobry, mam pewien problem, a mianowicie chodzi o ryzyko zajścia w ciąże. 3 tygodnie temu współżyłam ze swoim chłopakiem. Podczas stosunku miałam 3 dzień okres, zabezpieczaliśmy się prezerwatywą. Był to stosunek przerywany, a chłopak skończył poza mną. Sprawdzaliśmy dokładnie prezerwatywę i nie była uszkodzona. Po 4 dniach od stosunku dodatkowo zażyłam tabletkę 120h po, Jakie jest ryzyko, że mogę być w ciąży? Zrobiłam 4 testy 10,12,15 i 20 dni po stosunku, każdy wyszedł negatywnie. Ostatnio również zauważyłam, że po 2 tygodniach pojawił się przezroczysty rozciągliwy śluz który trwał 3 dni, a teraz zamienił się w żółtawy i lepki i jest go mniej, towarzyszyły mi również lekkie bóle podbrzusza i jeden dzień bolały mnie piersi. Co to oznacza ? Czy mam się niepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

prawdopodobieństwo ciąży jest niewielkie, tym bardziej, że wszystkie wykonane przez Panią testy ciążowe dają wynik negatywny. Jednak, żeby mieć stuprocentową pewność warto wykonać testy z krwi kub udać się na konsultację do lekarza ginekologa, który przy pomocy sondy dopochwowej potwierdzi bądź wykluczy ciążę. Wspomina Pani o zmianie śluzu kilka tygodni po stosunku – proszę wziąć pod uwagę, że podczas cyklu miesięcznego śluz ulega cyklicznym zmianom, o czym może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/metoda-obserwacji-sluzu.

Proszę również pamiętać, że zarówno prezerwatywy, jak i stosunek przerywany nie gwarantują całkowitego zabezpieczenia przed ciążą. Mniejsze szanse na zajście w ciążę występują podczas dni niepłodnych dlatego warto regularnie obserwować swój cykl. Więcej na temat kalendarzyka miesiączkowego można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/kalendarzyk-malzenski.

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-podczas-zabezpieczonego-stosunku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-ciazy-po-takim-zblizeniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.