Jakie konkretnie badania warto wykonać przy wypadaniu włosów?

Witam, jestem 30-letnim facetem, który obserwuje u siebie coraz większe zakola i niepokojąco wypadające włosy. Słyszałem, że, aby zdiagnozować problem u podstaw dobrze jest wykonać odpowiednie badania endokrynologiczne. Moje pytanie - jakie konkretnie badania powinienem wykonać w tej sytuacji? Pozdrawiam i z góry dziękuję a odpowiedź. :)

Redakcja abcZdrowie

Witam, 95% przypadków łysienia to łysienie androgenowe – wywoływane przez zwiększone stężenie we krwi androgenów, zwłaszcza testosteronu. Pierwsze objawy tego typu łysienia pojawiają się już między 20. a 30. rokiem życia – dochodzi wówczas do pogłębiania kątów skroniowo-czołowych, linia włosów na czole cofa się, włosy stopniowo ulegają przerzedzeniu. Obraz kliniczny tej choroby jest tak charakterystyczny, że lekarzowi wystarcza zazwyczaj badanie przedmiotowe i zebrany wywiad. Dodatkowo może zlecić wykonanie trichogramu oraz biopsji. Wszystko na temat łysienia na tle androgenowym w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe-u-mezczyzn. Proszę jednak pamiętać, że również stres, przebyte choroby zakaźne oraz zła dieta mogą wpłynąć negatywnie na włosy. Dlatego diagnostykę w kierunku łysienia warto rozpocząć od badań podstawowych – morfologii, oznaczenia poziomu żelaza i ferrytyny, by wykluczyć anemię, poziomu witaminy B12. Następnym krokiem mogą być badania hormonalne: DHEA-S, testosteron, estradiol oraz kortyzol, czyli hormon stresu. Można też wykonać panel tarczycowy, w skład którego wchodzi badanie poziomu TSH, ft3 i ft4. Taka diagnostyka powinna dać pełen obraz sytuacji. Jeśli chodzi o specjalistyczne badania dotyczące samego włosa, to poza wspomnianym trichogramem oraz biopsją wykonywana jest także mikroskopia świetlna, badanie histopatologiczne, test ważenia włosa i wiele więcej. Wszystkie metody mają na celu odnalezienie przyczyny łysienia tak, aby możliwe było dobranie odpowiedniej, tj. skutecznej, metody leczenia. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badania-diagnostyczne-w-rozpoznaniu-lysienia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry. Proszę zgłosić się na wizytę do lekarza dermatologa lub trychologa, po obejrzeniu zmian lekarz postawi diagnozę. Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów, opierającą się na technice wideodermoskopii. Najczęściej stosowanymi powiększeniami są powiększenia 20 -krotne i 70-krotne. W trichoskopii oceniane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra. Metoda umożliwia ocenę tych bez konieczności pobierania włosów (bezinwazyjnie). Bardzo pomocne są zabiegi mezoterapii skóry głowy. Zabiegi te wykonuje się w serii zabiegów. Mezoterapia polega na miejscowej iniekcji skóry głowy i wprowadzaniu substancji odżywczych. Cebulki włosowe otrzymują zdrową dawkę wartościowych substancji, dzięki czemu możliwe jest powstrzymanie procesu ich słabnięcia i wypadania. Zabiegi wykonuje się w serii co około 7-10 dni. Czasami mezoterapia skutkuje odrostem utraconych włosów.. Leczenie tą metodą ustalane jest indywidualnie, w zależności od kondycji włosów pacjenta. Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.

http://lenartowiczclinic.pl/trichoskopia-badanie-skory-glowy-i-wlosow