Jakie leczenie stosować na gruczoł Bartholina?

Mam problem z gruczolem bartholina. Ginekolog przepisał mi amotaks dis, biorę go już 5 dn jednak nie widać efektow( guzek się nie zmniejszył). Co robić dalej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gruczoł Bartholina (czyli gruczoł przedsionkowy większy) to niewielka grudka znajdująca się na wargach sromowych większych. Gruczoł ten odpowiada za wyprodukowanie śluzu, który nawilża pochwę i umożliwia odbycie stosunku seksualnego. Jego powiększenie oznacza stan zapalny i powstanie ropnia lub torbieli. Więcej o tym gruczole przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/gruczol-bartholina-przyczyny-objawy-i-leczenie-zapalenia.

Leczenie gruczołu Bartholina może polegać na przyjmowaniu leków (leczenie farmakologiczne) lub zastosowaniu leczenia chirurgicznego.

Amotaks to antybiotyk wykazujący działanie przeciwbakteryjne. Dawkowanie leku powinno zostać skonsultowane z lekarzem, który oceni stopień powiększenia gruczołu. W przypadku braku efektów lekarz może zmienić lek lub zasugerować leczenie operacyjne.

Podobny problem został opisany w pytaniu do specjalistów znajdującym się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-masci-na-gruczol-bartholina oraz pod adresem https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-gruczol-bartholina-od-dwoch-miesiecy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.