Jakie mam ryzyko zawału?

Jestem mężczyzną, pracującym umysłowo, mam 50 lat i nadciśnienie tętnicze od ponad 10 lat, mam także podwyższony cholesterol (250-260 mg%), ale nie palę papierosów. Jakie jest ryzyko wystąpienia u mnie zawału serca?        
MĘŻCZYZNA, 50 LAT ponad rok temu

Problemy w leczeniu zawału

Na wystąpienie zawału serca najbardziej narażeni są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety, które ukończyły 55 lat. Prof. Janina Stępińska odpowiada na pytanie, dlaczego pomimo dostępności metod leczenia, wciąż 1/4 pacjentów, która doświadczyła zawału, nie jest leczona

Rzeczywiście ma Pan wiele czynników ryzyka predysponujących do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Na podstawie tabeli SCORE, stosowanej do ogólnego szacowania ryzyka sercowo-naczyniowego, wynika że ryzyko zgonu z powodu chorób serca i naczyń wynosi u Pana w ciągu najbliższych 10 lat ok. 3-6%. Oczywiście ryzyko wystąpienia zawału serca niezakończonego zgonem jest kilkakrotnie większe. Widać więc, że znajduje się Pan w grupie pacjentów podwyższonego ryzyka i rozsądne byłoby podjęcie działań profilaktycznych. Sugeruję konsultację specjalistyczną u lekarza. 

Doktor nauk medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy