Jakie mam ryzyko zawału?

Jestem mężczyzną, pracującym umysłowo, mam 50 lat i nadciśnienie tętnicze od ponad 10 lat, mam także podwyższony cholesterol (250-260 mg%), ale nie palę papierosów. Jakie jest ryzyko wystąpienia u mnie zawału serca?

Rzeczywiście ma Pan wiele czynników ryzyka predysponujących do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Na podstawie tabeli SCORE, stosowanej do ogólnego szacowania ryzyka sercowo-naczyniowego, wynika że ryzyko zgonu z powodu chorób serca i naczyń wynosi u Pana w ciągu najbliższych 10 lat ok. 3-6%. Oczywiście ryzyko wystąpienia zawału serca niezakończonego zgonem jest kilkakrotnie większe. Widać więc, że znajduje się Pan w grupie pacjentów podwyższonego ryzyka i rozsądne byłoby podjęcie działań profilaktycznych. Sugeruję konsultację specjalistyczną u lekarza.