Jakie mogą być przyczyny nagłej utraty przytomności?

Mam 42 lata, jestem kobietą. Pół roku temu przebudziłam się w środku nocy i kiedy przeszłam jakiś odcinek drogi straciłam nagle przytomność. Kiedy przyjechało pogotowie odzyskałam świadomość i miałam wrażenie jakby w żyłach na nowo płynęła krew. W szpitalu na oddziale neurologii wykonano mi kilka badań neurologicznych m.in. rezonans magnetyczny i nic nie stwierdzono. Przez pierwszy tydzień po tym zdarzeniu czułam się dziwnie i kręciło mi się bardzo w głowie. Długo było dobrze, ale obecnie wracają takie zawroty i dziwna senność. Obawiam się, czy nie powinnam jeszcze wykonać więcej badań. Czy znowu może się zdażyć taka utrata świadomości?

Redakcja abcZdrowie

Przyczyną zaburzeń świadomości czy utraty przytomności mogą być nie tylko nieprawidłowości neurologiczne (zaburzenia mózgu widoczne w badaniu neuroobrazowym - czyli w rezonansie magnetycznym, zaburzenia przepływu w tętnicach dogłowowych – widoczne w badaniu dopplerowskim tych tętnic czy nieprawidłowe wyładowania mózgu rejestrowane w badaniu EEG), ale też nieprawidłowości kardiologiczne (zaburzenia rytmu serca, wady serca – co można uwidocznić w badaniu ECHO serca oraz w badaniu holterowskim) lub nieprawidłowości ogólnointernistyczne (jak niski poziom sodu, czy glukozy- wykrywane przez oznaczenie z krwi czy ortostatyczny spadek ciśnienia – do wykrycia w teście pionizacyjnym).

Nie wiem jak szeroką diagnostykę miała Pani wykonywaną, ale jeśli była to tylko diagnostyka neurologiczna, warto uzupełnić ją o diagnostykę internistyczną, a w szczególności kardiologiczną. Dokładniejsze badania pozwolą na wykrycie przyczyny zaburzeń, przez co łatwiej będzie zapobiegać nawrotom.