Jakie mogą być przyczyny zbyt wolnego przyrostu dziecka?

Witam. Dziś byłam z dzieckiem na bilansie . Ma 4 lata. Przez 12 miesięcy urósł tylko 4 cm. Lekarz twierdzi, że nie ma się co martwić, ale ja się martwię ponieważ porównuję jego wyniki z moim i męża. Ja miałam w jego wieku 109 cm, mąż 116 a syn ma tylko 101. Do poradni endokrynologicznej musimy aż do sierpnia czekać. Prywatnie też nie wiem do kogo się udać. Jaki jest najlepszy endokrynolog w Szczecinie. Proszę o podpowiedź jakie mogą być przyczyny zbyt wolnego przyrostu dziecka. Pozdrawiam.

Witam,
Przyczyny endokrynologiczne są jednymi z rzadszych, a nie częstszych przyczyn niedoboru wzrostu. W przypadku synka należałoby prześledzić w jakim tempie wzrastał dotychczas i czy nie zmienił tzw. kanału centylowego. A diagnostykę zaczyna się od podstawowych badań takich jak morfologia, CRP oraz bad. ogólne moczu, żeby wykluczyć ewentualną niedokrwistość i jej przyczyny oraz inne ogólnoustrojowe przyczyny niedoboru wzrostu- celiakia, alergia, choroby zapalne czy nerek.
Pozdrawiam,
Anna Ratajczak