Jakie należy wykonywać badania kontrolne?
Witam ponownie, Pani doktor, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej mamy. Pisałam wcześniej, że jest po amputacji prawej piersi. Jakie badania kontrolne powinna wykonywać? Ostatnio onkolog, u którego była, nakrzyczał na nią, że nie zrobiła jeszcze usg drugiej piersi po operacji (18 luty 2010), że mogą być już przerzuty :( ale czy nie jest za wcześnie na takie straszenie? Tym bardziej, że mama, jak sama Pani doktor, pisała nie ma aż tak złych wyników histopatologicznych... Czy powinna znów zrobić wszystkie badania? Miała robione rtg płuc, mammografię i usg jamy brzusznej 2 tygodnie przed operacją. Wyniki były dobre. Czy trzeba ponownie powtórzyć te badania? Jakie jeszcze badania powinna robić często? Wiem, że morfologię po chemioterapii, w której jest trakcie, i co 3 mies. echo serca... Czy coś jeszcze? Czy są jakieś badania krwi, które wskazują na obecność komórek nowotworowych? Ostatnio mama narzeka często na ból kości, lekarz też straszył, że to może przerzut, ale nie zalecił żadnych badań... Przepraszam, że tyle pytań, ale mamy tyle wątpliwości i obaw... Dziękuję z góry za wszelkie informacje. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu
Witam serdecznie,
USG drugiej piersi powinno zrobić się przy okazji rozpoznania nowotworu. Kolejne badanie ma sens po 6-12 miesiącach.
Należy też rozgraniczyć kwestię badań kontrolnych w trakcie i po zakończeniu leczenia. Jeżeli chodzi o badania w trakcie, to tak jak Pani wspomniała - morfologia po 10 dniach od zakończenia każdego cyklu chemioterapii, optymalnie echo serca na początku leczenia chemioterapią oraz w trakcie (głównie przy obciążeniach kardiologicznych lub w starszym wieku). W razie dolegliwości - badania dodatkowe. Przy bólach kostnych można oznaczyć fosfatazę alkaliczną z krwi, ale przy realnym podejrzeniu, że może być spowodowane przerzutami - scyntygrafia kośćca.
Jeżeli chodzi o badania kontrolne po zakończeniu leczenia, to wg najnowszych standardów: