Jakie powinnam wykonać badania kontrolne po przebytej oszczędzającej operacji piersi (styczeń 2009 r.)?

Mam 64 lata, czuję się dobrze. Jedynie niepokoi mnie nieco twardsza operowana pierś (nie boli). Zaznaczam, że miałam napromieniowaną pierś 42,5 Gy w 17 frakcjach, a potem poddano mnie brachyterapii w kwietniu 2009 r. Rozpoznanie histopatologiczne carcinoma ductaleinfiltrans mammae G1, opis mikroskopowy 5-pkt. zmiana o średnicy 1,4 cm pTNM-pT1cNO(sn)Mx ER estrogen receptor (+++) PR(-)Her-2(-). W sierpniu wykonałam USG piersi - jest dobrze, w listopadzie USG jamy brzusznej - jest dobrze, i RTG płuc - też jest dobrze. Jestem pod kontrolą ginekologa. W czerwcu miałam zabieg - przerost endometrium, wyniki badania histap. też są w porządku.

Witam serdecznie!

Twardość operowanej piersi może mieć związek z przebytym naświetlaniem.

Co do badań kontrolnych po leczeniu, to wg najnowszych standardów:
- kontrola u onkologa co 3-6 miesięcy w ciągu pierwszych 3 lat po zakończeniu leczenia, następnie 6-12 miesięcy przez 2 lata i potem co rok,
- pierwsza kontrolna mammografia powinna być wykonana po roku od diagnozy raka, nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu naświetlań, następnie wg zaleceń lekarza - co 6-12 miesięcy,
- regularne kontrole u ginekologa (co najmniej raz na rok), przy stosowaniu leku należy zgłaszać lekarzowi każdy przypadek krwawienia z dróg rodnych,
- należy zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia: duszności lub trudności w oddychaniu, uporczywych bólów głowy, wysypki na piersiach, wycieku z brodawki sutkowej, bólu kości, bólu w klatce piersiowej, nowych zgrubień/zmian w piersiach, bólu brzucha.

Pozdrawiam serdecznie