Jakie odległe powikłania może spowodować zbyt duża dawka znieczulenia zęba?

Dzień dobry Jaki odległe powikłania może spowodować zbyt duża dawka znieczulenia zęba podana zbyt głęboko? Czy może trwale uszkodzić nerwy, mięśnie itp, co mogłoby się ujawnić w późniejszym czasie..? Dziękuję

Dobry wieczór,
bardzo rzadko zdarza się by podać środek znieczulający zbyt głęboko. Stomatolog podczas wykonywania znieczulenia podaje środek w okolice ujścia danego nerwu unerwiającego konkretny ząb lub tylko w okolice wierzchołków korzeni (przez które do zęba wnikają odpowiednie nerwy i naczynia).
Przedawkowanie środka znieczulającego występuje w przypadku podania dawki anestetyku (znieczulenia) przekraczającej zalecane dawki maksymalne. Żeby to osiągnąć w praktyce stomatolog musiałby podawać Pani znieczulenie co najmniej kilkakrotnie, nie zważając na to jaki środek podaje i czy nie przekracza maksymalnej zalecanej dawki.
Wśród objawów przedawkowania danego środka znieczulającego oprócz początkowego złego samopoczucia, zwolnienia tętna czy uczucia nudności, może później wystąpić omdlenie czy drżenie mięśniowe. To objawy, które zaobserwuje pacjent i lekarz już w gabinecie, w krótkim czasie po podaniu znieczulenia.
Podany środek znieczulający jest wchłaniany i metabolizowany przez organizm i ostatecznie jest w całości eliminowany nie powodując odległych objawów.
Pozdrawiam