Czy stomatolog może zatruć zęba bez pytania?

Witam. Czy dentysta może bez pytania zatruć zęba oraz zapisać mnie na leczenie kanalowe? I czy wiercenie powinno sie zaczynać zaraz po podaniu znieczulenia? Czulem silny bol przy robieniu zęba a znieczulenie chyba zaczęło dzialac dopiero po wyjściu z gabinetu. Czy można przerwać trucie zęba po kilku dniach jeśli inny dentysta stwierdzi ze nie jest potrzebne?

Działanie znieczulenia jest kwestią indywidualną (np. znieczulana okolica, rodzaj podanego środka, warunki miejscowe itd); zawiodła tu chyba komunikacja ze stomatologiem. Zatrucie zęba -jako wstęp do leczenia kanałowego- jest nieodwracalne, wynika z takiego zaawansowania procesu próchnicowego, które uniemożliwia już wyleczenie zęba poprzez założenie wypełnienia. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić takiego zęba dalej bez leczenia: jeśli nie chce Pan leczyć go kanałowo, alternatywą jest usunięcie zęba.

Piotr Brzezik

Witam,
zgodnie z przyjętymi zasadami, przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien zostać poinformowany o planowanych zabiegach. Jeżeli chodzi o czas działania znieczulenia, każdy pacjent może reagować nieco inaczej, zależy do od wielu czynników, np. podanego środka czy anatomii znieczulanej okolicy. Często zęby z toczącym się stanem zapalnym słabiej poddają się działaniu środka znieczulającego. W sytuacji, gdy ząb został otwarty i od kilku dni znajduje się w nim środek dewitalizujący miazgę (czyli tzw. trucizna) procesu nie da się odwrócić, następnym krokiem jest leczenie kanałowe.