Czy stomatolog może zatruć zęba bez pytania?

Witam. Czy dentysta może bez pytania zatruć zęba oraz zapisać mnie na leczenie kanalowe? I czy wiercenie powinno sie zaczynać zaraz po podaniu znieczulenia? Czulem silny bol przy robieniu zęba a znieczulenie chyba zaczęło dzialac dopiero po wyjściu z gabinetu. Czy można przerwać trucie zęba po kilku dniach jeśli inny dentysta stwierdzi ze nie jest potrzebne?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Działanie znieczulenia jest kwestią indywidualną (np. znieczulana okolica, rodzaj podanego środka, warunki miejscowe itd); zawiodła tu chyba komunikacja ze stomatologiem. Zatrucie zęba -jako wstęp do leczenia kanałowego- jest nieodwracalne, wynika z takiego zaawansowania procesu próchnicowego, które uniemożliwia już wyleczenie zęba poprzez założenie wypełnienia. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić takiego zęba dalej bez leczenia: jeśli nie chce Pan leczyć go kanałowo, alternatywą jest usunięcie zęba.

0
Piotr Brzezik
29 poziom zaufania

Witam,
zgodnie z przyjętymi zasadami, przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien zostać poinformowany o planowanych zabiegach. Jeżeli chodzi o czas działania znieczulenia, każdy pacjent może reagować nieco inaczej, zależy do od wielu czynników, np. podanego środka czy anatomii znieczulanej okolicy. Często zęby z toczącym się stanem zapalnym słabiej poddają się działaniu środka znieczulającego. W sytuacji, gdy ząb został otwarty i od kilku dni znajduje się w nim środek dewitalizujący miazgę (czyli tzw. trucizna) procesu nie da się odwrócić, następnym krokiem jest leczenie kanałowe.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty