Jakie parametry krwi zbadać?

Witam! Zrobiłam ostatnio wyniki krwi i nieco mnie zaniepokoiły. Choć morfologia jest prawie cała prawidłowa (np. Leukocyty 4.3 tys /nl, erytrocyty 4.6 mln/nl, hgb 13.0 g/dl, hematokryt 39.0%, płytki krwi 200 tys/nl, limfocyty 35%, limfocyty 1.5 tys/nl, neutrofile 57%), to nieprawidłowość mam w liczbie neutrofilów (2.4 tys /nl, norma od 2.5). W rozmazie krwi met. Schilinga jest tylko 1% monocytów (norma 3-8) a limfocytów 46% (norma do 45). Poza tym granulocyty w normie. Nie przechodziłam infekcji, ale jestem dosyć zmęczona (mam małe dziecko, dosyć wymagającego towarzysza). Ostatnio miewałam coś w rodzaju zawrotów głowy, zrzuciłam na karb zmęczenia. Badał mnie internista, nie stwierdził nic niepokojącego. Czy te wyniki to powód do niepokoju? Kiedy najlepiej je powtórzyć? Jest sens iść do hematologa? Jeśli miałabym pójść, to może z pełniejszym obrazem krwi? Jakie inne parametry krwi się bada, żeby dać lekarzowi pełen obraz? W rozmazie te % wystarczą, czy powinno być jak w morfologii - % i #? Dziękuję za odpowiedź! Irena (36 lat)

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Odchylenia w morfologii mieszczą się w graniach błędu laboratoryjnego i nie mają znaczenia. Ogólnie jednak liczba leukocytów mieści się przy dolnej granicy normy, co może wskazywać na efekt przewlekłego zmęczenia, stresu, lub niedawno przebytej infekcji.

Proponuję zweryfikować swoją dietę, czy jest w niej wystarczająca ilość witamin, składników mineralnych. Z pewnością obowiązki domowe są absorbujące ale powinna Pani znaleźć czas na odpoczynek. Bardzo dobre efekty w postępowaniu w przewlekłym zmęczeniu daje regularny wysiłek fizyczny. Wystarczy poświecić choć 30 min dwa razy w tygodniu na zajęcia typu basen, aerobik, aby dostarczyć organizmowi dawkę energii i się zrelaksować. Powinna Pani porozmawiać o swoich dolegliwościach szczerze z rodzina i poprosić o wsparcie.

Jeżeli lekarz nie stwierdza niczego niepokojącego w badaniu, wyniki są dobre (warto jeszcze oznaczyć poziom TSH, gdyż u młodych mam dość często może pojawiać się niedoczynność tarczycy), nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie