Interpretację wyników badań krwi

Jestem 42-letnią kobietą. Czuję się notorycznie zmęczona i osłabiona. Bolą mnie stawy kolanowe i okolice krzyża. Mam obfite miesiączki, które prawdopodobnie powodują u mnie anemię. W momencie badania nie przyjmowałam żadnych leków ani środków antykoncepcyjnych. Nie jestem przeziębiona ani zagrypiona. Proszę o interpretację wyników morfologii. Szczególnie martwi mnie niski poziom leukocytów. Z czym to może być związane? I jak poprawić ich wynik? Leukocyty - 2,1 tys./μl, erytrocyty - 4,4 mln/μl, hemoglobina - 10,7 g/dl, hematokryt - 32%, MCV - 72 fl, MCH - 24 pg, MCHC - 33,6 g/dl. Płytki krwi - 257 tys./μl, limfocyty% - 58%, inne (eo, bazo, mono)% - 14%, neutrofile% - 28%, limfocyty# - 1,2 tys./μl, inne (eo, bazo, mono)# - 0,3 tys./μl, neutrofile # - 0,60 tys./μ, RDW-CV - 17%, PDW - 16 fl, MPV - 9,80 fl. Rozmaz Schilinga: gran. segmentowane -12%, gran. kwasochłonne - 5%, limfocyty - 75%, monocyty - 5%, limfocyty atypowe 3%, anizocytoza. Z góry dziękuję, eMDe.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Obniżona liczba leukocytów wynika przede wszystkim ze znacznie obniżonego stężenia neutrofilów, czyli granulocytów obojetnochłonyych. Stężenie to jest niebezpiecznie niskie i wymaga niezwłocznej wizyty u specjalisty hematologa (skierownanie powinien wydać lekarz rodzinny). Proszę tego nie bagatelizować, gdyż taka liczba wymienionych komórek może stanowić zagrożenie nawet dla życia - narażając Panią na zakażenia, na które zdrowi ludzie są odporni.

Występowanie limfocytów atypowych również jest niepokojące. Mogą występować w niektórych zakażeniach, ale również być sygnałem poważniejszych chorób.

Ponadto wyniki sugerują niedokrwistość mikrocytarną. Może być ona wynikiem niedoborów, nadmiernej utraty krwi lub zaburzeń na poziomie szpiku.