Jakie powinnam wykonać badania po przedwczesnym porodzie i przy planowanej następnej ciąży?

Witam, bardzo proszę o wskazania jakie powinnam wykonać badania przed następną ciążą, aby nie doszło do powtórnego zdarzenia przedwczesnego porodu i aby sprawdzić czy po porodzie jest wszystko w porządku. Nadmieniam, iż urodziłam w 20 tygodniu ciąży. Wyniki histopatologiczne wskazują na drobne ogniska martwicy oraz rozlany zaciek zapalny.   Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę spokojnego oraz miłego dnia. Jola

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią!
Wynik badania histopatologicznego nie wskazuje jednoznacznie na przyczynę poronienia. Zanim więc zacznie Pani planować następną ciążę, warto byłoby z pomocą ginekologa ją poznać.
W tym celu, oprócz podstawowych badań, należy wykluczyć tło infekcyjne zaistniałej sytuacji. Może być przydatne wykonanie wymazu z pochwy i badań w kierunku cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki, parwowirusa (poziom przeciwciał). Należy wyeliminować przyczyny autoimmunologiczne (przeciwciała antyfosfolipidowe, antykoagulant toczniowy), zaburzenia hormonalne.
Nie wiem nic na temat Pani stanu zdrowia, ewentualnych chorób przewlekłych na które może Pani cierpieć, ciężko jest mi więc cokolwiek więcej na ten temat powiedzieć.
Z pewnością lekarz ginekolog chętnie odpowie na Pani pytania i pomoże przygotować się do następnej ciąży.
Życzę powodzenia i pozdrawiam!