Jakie ryzyko nowotworu niesie za sobą promieniowanie rentgenowskie?

Witam serdecznie, Jesli sie uda pytanie do radiologa: Chcialam zapytac jakie jest wieksze ryzyko nowotworu w przyszlosci czy u kobiety ciezarnej podczas wykonywania rtg czy podczas robienia x ray niemowlakowi (9 mcy). Czy promieniowanie jest wieksze jesli dziecko nie zostalo przykryte odzieza ochronna? Czy swiatlo promieniowania dziala tylko puntkowo czy ma szersze spectrum?

Lek. Katarzyna Szymczak

Rtg u ciężarnej jest groźne nie że względu na ryzyko nowotworu u niej, ale ze względu na narazenie płodu i możliwości spowodowania wad wrodzonych, rtg u niemowląt są wykonywane , jeśli to badanie jednorazowe z konkretnej przyczyny raczej nie zwiększa radykalnie ryzyka nowotworu.
Pozdrawiam