Jakie ryzyko nowotworu niesie za sobą promieniowanie rentgenowskie?
Witam serdecznie, Jesli sie uda pytanie do radiologa: Chcialam zapytac jakie jest wieksze ryzyko nowotworu w przyszlosci czy u kobiety ciezarnej podczas wykonywania rtg czy podczas robienia x ray niemowlakowi (9 mcy). Czy promieniowanie jest wieksze jesli dziecko nie zostalo przykryte odzieza ochronna? Czy swiatlo promieniowania dziala tylko puntkowo czy ma szersze spectrum?

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Lek. Katarzyna Szymczak
79 poziom zaufania
Rtg u ciężarnej jest groźne nie że względu na ryzyko nowotworu u niej, ale ze względu na narazenie płodu i możliwości spowodowania wad wrodzonych, rtg u niemowląt są wykonywane , jeśli to badanie jednorazowe z konkretnej przyczyny raczej nie zwiększa radykalnie ryzyka nowotworu.
Pozdrawiam