Jakie są domowe sposoby rozbicia kamienia?

Witam. Zrobiłam profilaktycznie USG nerek. Opis: - W dolnym kielichu prawej nerki echo złogu kamicznego średn. 5 mm. ( Dodam, że nie odczuwam żadnego bólu. W ubiegłym roku miałam kilka razy zapalenie dróg moczowych) . Co oznacza ten wynik? Jakie są sposoby ( nawet domowe ) rozbicia kamienia ? Jaką stosować dietę aby nie powstawały kolejne? . Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Najważniejszą rolę w profilaktyce napadów kamicy nerkowej odgrywa przyjmowanie dużej ilości płynów (1,5-2litry dziennie). Dodatkowo aby zapobiec rozwojowi zakażeń można wspomagać się preparatami żurawiny lub przyjmowaniem dużej ilości witaminy C (szczególnie w postaci świeżych owoców i warzyw). Jeśli chodzi zaś o zasady diety, to serdecznie polecam artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-kamicy-nerkowej

Witam, kamień 5 mm w dolnym kielichu... Kamień mały, dolny kielich - zazwyczaj rzadko wychodzą z niego kamienie samoistnie, ale też nie dają praktycznie żadnych następstw... Jeśli nie ma zakażenia (bakterie w posiewie moczu + objawy zakażenia) i jeśli nie ma dolegliwości bólowych - nic bym nie robił, a jedynie USG co pół roku (obserwacja czy rośnie, czy nie ma jeszcze innych itp). Jeśli są epizody zakażeń i/lub bóle - rozbijanie metodą ESWL (urolog). Teraz co do diety - najważniejsze - dużo pić, zwłaszcza od popołudnia, aby mocz, który w nocy się naturalnie zagęszcza, był rozwodniony. Ograniczenia dietetyczne - znaczenie raczej teoretyczne. Jeśli nie ma szczególnej tendencji do tworzenia sie kamieni to ta dieta, która stosujemy codziennie nie wymaga żadnych modyfikacji. Pozdrawiam RH