Ataki kamicy nerkowej a leczenie operacyjne

Witam, Mam już drugi atak kamicy nerkowej. Pierwszy mocny (dwa tygodnie temu) drugi (wczoraj) słabszy. Przebywam w Indiach ... jeszcze przez 2 miesiące. byłem w szpitalu gdzie chcieli mnie operować (kamień jest mały - 4mm). Ja jednak chciałbym przeczekać i ewentualnie zabieg przeprowadzić w Polsce. Czy czekanie 2 miesięcy może przynieść jakieś negatywne skutki?

Aleksander Ropielewski

Zależne jest to od konkretnej sytuacji, tzn. umiejscowienia kamienia. Jeżeli nie dochodzi do zaburzenia odpływu moczu, ani nie ma infekcji bakteryjnej, któej źródłem jest kamień to może Pan poczekać do powrotu z Indii. W przeciwnym wypadku wskazany jest wcześniejszy zabieg.