Dieta małowapniowa po kamicy nerkowej

Znalazłam mało informacji na temat diety małowapniowej.miesiac temu pozbyłam się kamienia nerkowego(analiza 80%wapnia)obecnie mam za duzo wapnia w moczu(badanie dobowe)na temat innych kamic jest dużo publikacj.na temat wapniowych niewiele.co powinnam ograniczyć a co zalecane.produkty mleczne są oczywiście teraz zredukowane.pozdrawiam

Witam serdecznie,

ze względu na skład złogów wyróżniamy 3 postaci kamic nerkowych : szczawianowo-wapniową, fosforanowo-wapniową i moczanową.
Dieta jest uzależniona od rodzaju kamicy, najczęściej u osób cierpiących na kamicę,występują kamienie zbudowane są ze związków wapnia i szczawianów. W tej kamicy zalecenia :
Produkty przeciwskazane :
Szpinak, szczaw, rabarbar
Boćwina, figi suszone
Czekolada, kakao
Mocna herbata, kawa naturalna
Konserwy mięsne, rybne
Kiszonki
Koncentraty zup i sosów
Przyprawy ostre oraz z glutaminianem sodu (np. kostka rosołowa )

Produkty dozwolone w ograniczonych ilościach:
• mleko i przetwory mleczne/ lepszy będzie dobrej jakości jogurt.
• ziemniaki, marchew, buraki, groch, pomidory, nasiona roślin strączkowych
• śliwki, agrest, cukier
• mięso i przetwory mięsne, ryby, jaja
• zielone warzywa liściaste, kapustne, sałata,
• orzechy

Produkty zalecane:
duża ilość płynów
soki owocowe, owoce cytrusowe
produkty zbożowe z pełnego ziarna
warzywa, ogórki, cebula, kukurydza

Płyny: ponad 2 l/dobę
Ważne również są płyny podawane przed snem, które rozcieńczają mocz w godzinach nocnych.
Zalecane płyny ; woda stołowa, wody mineralne stołowe, woda przegotowana, napar z brzozy, słaba herbata.

Występowanie kamic nerkowych to często błędy żywieniowe, ale nadmiar wapnia w moczu moze być też wynikiem chorób przytarczyc, warto to zbadać.

Pozdrawiam !

Poza zaleceniami dietetycznymi, które są domeną nefrologów i dietetyków, jako urolog widziałbym konieczność zbadania tzw. przemiany fosforanowo-wapniowej. Należałoby t zrobić w ośrodku nefrologicznym, endokrynologicznym lub dobrym internistycznym. Może być inna niż "dietetyczna" przyczyna nadmiernego wydalania wapnia i wówczas dieta to j jedynie wspomożenie "prawdziwego" leczenia przyczynowego