Jaką dietę należy stosować przy kamicy nerkowej?

Jaką dietę należy stosować w przypadku kolki nerkowej? Czy jakichś produktów trzeba unikać?

Dzień dobry,

Należy zmienić swoje nawyki i zachowania żywieniowe po przez:
1. Picie minimum 2 litry płynów dziennie, najlepiej wody. Zapewni to lepsze „przepłukiwanie” nerek, a tym samym ograniczenie powstawania kamieni. Wskazane jest wypicie wody tuż przed snem, gdyż rozcieńcza ona mocz w ciągu nocy.

2. Nie dosalać potraw i unikać produktów z dużą zawartością soli tj. przetwory mięsne, konserwy, zupy w proszku. Sól zwiększa wydalanie związków tworzących złogi w nerkach. Zamiast soli można używać ziół.

3.Znacznie ogranicz spożycie mięsa. Spróbować zastąpić nabiałem, warzywami i owocami.

4. Mięso spożywać jedynie w postaci gotowanej.

5. Z diety wykluczyć produkty bogate w szczawiany, a więc przede wszystkim: szczaw, szpinak, rabarbar, botwinę, czekoladę, kawę i herbatę.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej, w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert,
Dietetyk
www.lublin.mojdietetyk.pl
lublin@mojdietetyk.pl

W diecie przy kamicy nerkowej powinniśmy unikać takich produktów żywnościowych, które obfitują w substancje będące głównym budulcem naszych kamieni. Jeśli nie wiemy z czego są zbudowane należy dopytać lekarza prowadzącego. Mogą to być kamienie z przewagą soli wapnia, kamienie szczawianowe, fosforanowe lub z przewagą soli kwasu moczowego. Koniecznie trzeba zwrócić na podaż wody. Zasadniczo jest to nawet 3-3,5litra na dobę, konkretną ilość powinien jednak ustalić lekarz.

Załączam "tabelkę", która powinna pomóc w doborze właściwej diety
Zasady żywienia dietetycznego w kamicy nerkowej
KAMICA SZCZAWIANOWA
POKARMY ZABRONIONE - botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, figi suszone, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, marchew, buraki, groszek zielony, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, cukier, mleko
POKARMY ZALECANE - płyny w dużych ilościach, mięso, ryby, jaja, kapusta, ogórki, sałata, cebula, owoce (prócz wymienionych), masło, produkty zbożowe
KAMICA FOSFORANOWA
POKARMY ZABRONIONE - alkaliczne wody mineralne, nasiona roślin strączkowych
POKARMY DO OGRANICZENIA - ziemniaki, warzywa owoce, mleko, jaja
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, mięso, ryby, sery, chleb, kasze, makarony, masło
KAMICA MOCZANOWA
POKARMY ZABRONIONE - wątroba, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior
POKARMY DO OGRANICZENIA - mięso (pozostałe gatunki), ryby, wywary mięsne i rybne, produkty zbożowe
POKARMY ZALECANE - duże ilości płynów, wody mineralne (Jan, Dąbrówka), warzywa, owoce, cukier, masło w małych ilościach, mleko, chudy ser, ziemniaki
Pozdrawiam rh