Kamienie w nerkach a dieta

dzień dobry, Lekarz stwierdził u mnie kamienie w nerkach. Dał leki i zalecił suplementy. Ja mam jednak pytanie o dietę. Co mogę jeść, żeby szybciej pozbyć się złogów?

Witam serdecznie

Kamica nerkowa (szczawianowo- wapniowa)
Produkty przeciwskazane :
 Szpinak, szczaw, rabarbar
 Boćwina, figi suszone
 Czekolada, kakao
 Mocna herbata, kawa naturalna
 Konserwy mięsne, rybne
 Kiszonki
 Koncentraty zup i sosów
 Przyprawy ostre oraz z glutaminianem sodu (np. kostka rosołowa )

Produkty dozwolone w ograniczonych ilościach:
• mleko i przetwory mleczne
• ziemniaki, marchew, buraki, groch, pomidory, nasiona roślin strączkowych
• śliwki, agrest, cukier
• mięso i przetwory mięsne, ryby, jaja
• zielone warzywa liściaste, kapustne, sałata,
• orzechy

Produkty zalecane:
 duża ilość płynów
 soki owocowe, owoce cytrusowe
 produkty zbożowe z pełnego ziarna
 warzywa, ogórki, cebula, kukurydza
 masło
Płyny: ponad 2 l/dobę
Ważne również są płyny podawane przed snem, które rozcieńczają mocz w godzinach nocnych.
Zalecane płyny ; woda stołowa, wody mineralne stołowe, woda przegotowana, napar z brzozy, słaba herbata.
Sama dieta może być niewystarczająca do rozpuszczenia kamieni.Nie wiem co zalecił Pani lekarz, ale zioła czy suplementy ziołowe mogą w tym przypadku przyspieszyć ten proces.
Leki ziołowe nie odgrywają roli w bezpośrednim usuwaniu kamieni moczowych, ale są pomocne w wypłukiwaniu małych kamieni z miedniczek nerkowych i moczowodu.

pozdrawiam !