Rozbicie kamienia w nerce metodą ESWL

Witam, mam kamień wielkośc 1 cm w lewej nerce w dolnym kielichu. Powiedziano mi, że muszę go rozbić metodą ESWL. Jednakże po przeczytaniu pewnych informacji na forach nie jestem pewien czy jeżeli ten kamień znajduje się w dolnym kielichu to czy po jego rozbicu jest wogóle jakaś szansa że "wyjdzie" on z nerki? bardzo proszę o informacje.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny panie, metodę ESWL stosuje się przy lokalizacji kamieni w nerce. Jednakże, aby ułatwić wydalenie rozkruszonego złogu po zabiegu, konieczne jest stosowanie leków rozkurczających drogi moczowe i wypijanie co najmniej 2,5 l płynów na dobę. Ponadto ważną rolę odgrywają ćwiczenia ułatwiające wydalenie fragmentów rozkruszonych złogów,takie jak chodzenie po schodach, zwis głowy w dół, leżenie z biodrami uniesionymi wyżej, skłony, leżenie na boku w zależności od lokalizacji złogu). W określonym czasie należy wykonać kontrolne zdjęcie RTG i badanie moczu, celem oceny skuteczności leczenia. Pozdrawiam.