Jakie są działania po wybudzeniu ze śpiączki?

Pytam w sprawie mojego dziadka (75 l.), który leży na OIOM. Był leczony w szpitalu na covid-19 (przebieg niezbyt ciężki). Niestety po wyleczeniu, ze szpit. covid. trafił na o.intens.terapii. Stan śpiączki farmakologicznej, respirator Układ krąż. wspomagany noradrenaliną Przed leczeniem poruszał się normalnie. Ma nadciśnienie, wcześniej leczył się kardiol. (umiarowienie). - O co zapytać lekarzy po wybudzeniu i jakie badania są konieczne w pierwszej kolejności ?

Przede wszystkim musi być Pan świadomy, że ostra niewydolność oddechowa wymagająca respiratoroterapii w przebiegu COVID-19 wiąże się z bardzo złym rokowaniem. Na tym etapie infekcji, choroby przewlekłe mają marginalne znaczenie.

Decyzję o spłyceniu sedacji i ewentualnej ekstubacji lekarze podejmą jeżeli Pański dziadek osiągnie lepszą wydolność oddechową. Istotne są parametry wentylacji (czyli stężenie tlenu w mieszaninie wdechowej, częstość oddechów, objętość oddechową i ciśnienia)- poprawiający się stan pacjenta będzie pozwalał na stopniową redukcję tych zmiennych.

Jeżeli stan zdrowia dziadka ulegnie stabilizacji, wróci wydolność oddechowa i krążeniowa to zostanie przekazany na oddział leczenia zachowawczego.