Jakie są kryteria usuwania znamion?

Proszę o odpowiedź na pytanie czy lekarz dermatolog jest w stanie stwierdzić czy jakieś znamię na skórze wymaga koniecznie usunięcia czy tylko obserwacji? Mam na policzku pieprzyk, mam go od dziecka, od około pół roku zauważyłam, że zrobił się ciemniejszy. Nie odczuwam żadnych dolegliwości ale postanowiłam zapytać dermatologa czy trzeba z tym coś zrobić. A dermatolog zapytał mnie czy chcę to usunąć, bo jeżeli tak, to otrzymam skierowanie. Dziwi mnie, że to ja mam decydować czy "pieprzyk" usunąć czy nie. Oczekiwałam od dermatologa porady i oceny, tym bardziej, że "pieprzyk" umiejscowiony jest na twarzy. Jestem rozczarowana wizytą.

Zalecenia wydawane są po badaniu dermatoskopowym, być może konsultujący Panią dermatolog miał na myśli, że jeśli Pani znamię barwnikowe przeszkadza, to można je usunąć, natomiast nie jest niepokojące ze względów medycznych, ale należy to doprecyzować.