Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Witam serdecznie.
Mój problem dla mnie wydaje się bardzo poważny, może i był opisywany gdzie indziej niestety ja nie znalazłam. Mianowicie 6 stycznia 2010 miałam normalną miesiączkę jednak następna spóźniała się, 14 lutego myślałam, że właśnie dostałam okres. Niestety było to tylko plamienie, które utrzymuję się do dnia dzisiejszego tj. 5 marca.
Towarzyszą mi często bóle brzucha, jajników, żołądka i od kilku dni bóle barków. 3 marca byłam u lekarza, który nie stwierdził ciąży (badanie ginekologiczne bez badania usg), ale żeby podjąć leczenie skierował na badanie bhcg. Dzisiaj odebrałam wynik.
O dziwo pani w recepcji serdecznie mi pogratulowała, mówiąc że to 7 tydzień. Oczywiście bardzo się zdziwiłam, no i ogromnie zaniepokoiłam, bo skąd to plamienie, długotrwałe. Dodam, żadnych objawów ciążowych nie czuję, nie mam powiększonych piersi, zachcianek czy mdłości. Czuję się bardzo dobrze pod tym kontem,oprócz bólów brzucha, jajników i barków tak jak już wcześniej wspomniałam.
Zastanawia mnie jak lekarz nie wykrył ciąży? Dodam, że jest to moja 4 ciąża, 1 zakończona w 30 tygodniu, córeczka 1150 g, 2 zakończona w 19tc- ciąża obumarła, 3 poronienie 9 tydzień. W każdej ciąży miałam typowe objawy, teraz nic nie odczuwam, żadnych dolegliwości.
Proszę o odpowiedź, czy może to być ciąża pozamaciczna? Strasznie się martwię, wizytę mam dopiero w poniedziałek (za 3 dni).

Witam!

Objawy, które Pani opisuje (zatrzymanie miesiączki, bóle brzucha, plamienia z dróg rodnych) są charakterystyczne dla ciąży pozamacicznej. Wówczas stężenie hCG również będzie wysokie. Dzieje się tak dlatego, że doszło do ciąży (embrion wytwarza hormony), ale jajo płodowe umiejscowiło się w nieprawidłowym miejscu (zazwyczaj w jajniku).

Możliwe też, że zarodek prawidłowo zagnieździł się w jamie macicy, a plamienia są objawem zbyt dużego przeciążenia organizmu lub niedostatecznej produkcji progesteronu. Wówczas, aby ciąża przebiegała prawidłowo, trzeba będzie przyjmować preparaty tego hormonu.

W badaniu ginekologicznym przy tak wczesnej ciąży można nie wykryć żadnych zmian. Dlatego lekarz nie mógł potwierdzić lub wykluczyć, że doszło do zapłodnienia, bez możliwości wykonania USG.

Ponieważ w przypadku ciąży pozamacicznej rozwijający się zarodek może uszkodzić naczynia krwionośne mamy lub pęknąć, powodując groźny dla życia krwotok, proponuję żeby zgłosiła się Pani na ostry dyżur GINEKOLOGICZNY. Tam lekarze będą mieli możliwość wykonania USG, które rozwiąże powyższe wątpliwości.