Jakie są rokowania po usunięciu guza piersi i chemioterapii?

Rok temu w sierpniu stwierdzono u mnie raka piersi z podejrzanymi węzłami, guz w lewej piersi miał 2,5 cm, nie był przewodowy - lekarz stwierdził wczesne stadium. Nie znam wyników badań, ponieważ leczę się za granicą. Wycięto mi całą pierś i trzy węzły chłonne, które były podejrzane, ale po wycięciu okazały się czyste. Po operacji przeszłam chemioterapię - 8 cykli, cztery czerwone i 4 białe. Nie wiem, a raczej nie rozumiem tego wszystkiego, bo lekarz mi mówił, że chemia nie jest mi potrzebna, ale chcą mi ja podać aby wyeliminować z krwi komórki rakowe, których nie miałam po przeprowadzonych badaniach - czy to tak zapobiegawczo?

Jestem 6 miesięcy po zakończonej chemii, włosy mi odrastają, z czego się bardzo cieszę, ale mam taki wewnętrzny lęk i niepokój, że choroba powróci, a jeśli tak to jakie są najczęstsze przerzuty, jak się przed tym ochronić i jakie mam rokowania po tym wszystkim co przeszłam? Bardzo się boję, mam 28 lat i dwoje dzieci, których nie chcę zostawić.

Pomocy!

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Rokowanie w raku piersi okresla sie na podstawie dokładnego rozpoznania histopatologicznego i określenia tzw. stopnia zaawansowania klinicznego. Pani informacje nie pozwalają na udzielenie takiej odpowiedzi.

Chemioterapia pooperacyjna była prawdopodobnie spowodowana wielkością guza oraz Pani młodym wiekiem i miała na celu zniszczenie ewentualnych pojedynczych komórek rakowych,które mogły dostać się do krwi w czasie operacji. Takie postępowanie zwiększa efektywność leczenia.

Rak piersi najczęściej przerzutuje do kości, wątroby, płuc, oraz układu nerwowego. Niestety nie można im zapobiegać. Konieczna jest stała kontrola w poradni onkologicznej.

Redakcja abcZdrowie.pl