Jakie są zalecenia po zabiegu przepukliny pępkowej?

Witam, zdiagnozowano u mnie przepuklinę pępkową. Guzek poki co niewielki, ale we wrzesniu czekają mnie obowiązkowe testy sprawnościowe (w tym brzuszki, basen). Zastanawiam się nad operacją. Jakie są zalecenia pozabiegowe? Czy operacja pod koniec lipca wykluczy mnie z testów we wrzesniu? Czy lepiej podejść do testów z przepukliną, a sam zabieg odwlec? Póki co, nawet przy małym kaszlu, przepuklina wychodzi. Bardzo proszę o odpowiedź

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ z jednej strony należy wykonać operację, aby uniknąć uwięźnięcia jelita we wrotach przepukliny a z drugiej strony po takiej operacji wysiłek fizyczny jest przez jakiś czas przeciwwskazany, co może spowodować, że nie będzie Pani mogła podejść do testów. Rokowanie i zalecenia po operacji zależą również od stanu klinicznego pacjenta, dlatego warto, aby zapytała Pani o to również lekarza, który kwalifikował Panią do operacji.