Jakie znaczenie diagnostyczne ma cystatyna C z krwi?

Jakie znaczenie diagnostyczne ma Cystatyna C z krwi? Piję dużo, ale oddaję mało moczu, nie mam żadnego parcia na mocz, jedynie ból w boku sygnalizuje, że powinnam iść do toalety. Badania: ogólne krwi, ogólne moczu, kreatynina, crp, usg jamy brzusznej - w normie. Słyszałam, że Cytatyna C wykazuje uszkodzenie nerek dużo wcześniej niż wszystkie robione wcześniej przeze mnie badania. Czy to prawda? Jakie jeszcze mogę zrobić badania?

Witam!
Cystatyna C i kreatynina to substancje występujące we krwi każdej osoby, które odzwierciedlają sprawność filtracyjną nerek. W praktyce klinicznej zazwyczaj stosuje się oznaczenie kreatyniny, ponieważ jest to tania i sprawdzona metoda. Są sytuacje, w których oznaczenie kreatyniny może być zafałszowane przez różne czynniki:
- u chorych na marskość wątroby,
- bardzo otyłych,
- niedożywionych i
- bardzo małą masą mięśniową
Są to dość rzadkie sytuacje, w których oznaczenie cystatyny C ma dużą wyższość nad oznaczeniem kreatyniny.

Objawy, o których Pani pisze (brak parcia na mocz, ból w boku) mogą wskazywać raczej na problem z drogami moczowymi lub pęcherzem, którym powinien się zająć urolog. Wskazana jest wizyta u specjalisty, który zadecyduje o ewentualnym wykonaniu innych badań diagnostycznych (np. badań urodynamicznych).

Pisze Pani o tym, że dużo pije a oddaje mało moczu - należałoby się dokładniej temu przyjrzeć. Proponuję przez kilka dni zapisywać ilość spożywanych płynów i w miarę możliwości mierzyć objętość oddawanego moczu.
Pomoże to stwierdzić, czy rzeczywiście jego ilość jest znacznie mniejsza od ilości przyjmowanych płynów.

Wodę z organizmu tracimy nie tylko z moczem, ale też przez pocenie się, z kałem. W przypadku silnego pocenia się lub biegunki normalnym jest oddawanie małych ilości dość ciemnego (zagęszczonego) moczu.

Jednym z objawów niewydolności nerek jest zatrzymywanie wody w organizmie. Prowadzi to do obrzęków i przyboru na wadze. Proszę się przyjrzeć dokładniej czy Pani nie zauważy tego u siebie.

Biorąc pod uwagę prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych sugeruję raczej wizytę u Urologa lub wcześniej Lekarza Rodzinnego w celu wyjaśnienia opisywanych przez Panią objawów.