Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakościowo wątpliwy ujemny wynik IgM w badaniu na toksoplazmozę

Witam, jestem w 3 miesiącu ciąży. Po wykonaniu badań, m.in. na tokspolazmozę, dostałam od pana doktora prowadzącego moją ciążę skierowanie na powtórzenie badania. Poniżej przedstawię wyniki z pierwszego badania i proszę o ich interpretację, gdyż jestem bardzo zaniepokojona. Dziękuję. TOXOPLAZMA IgG ilościowo 69,1 |U|ml; wynik ujemny 0,0-6,4, wynik wątpliwy 6,4-10,0, wynik dodatni >10,0. TOXOPLAZMA IgM jakościowo wątpliwy ujemny, wskazana kontrola.
KOBIETA ponad rok temu

Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Oznaczenia przeciwciał przeciwko toksoplazmozie przedstawione przez Panią wskazują na dwie możliwości. Pierwsza, najbardziej prawdopodobna, to taka, że przebyła Pani toksoplazmozę wcześniej - objawia się to w badaniach dodatnim wynikiem przeciwciał w klasie IgG, (których podwyższenie będzie wykrywalne przez całe niemal życie) i ujemnym wynikiem w klasie IgM (charakterystycznych dla ostrej fazy choroby). Druga możliwość to taka, że zachorowała Pani w czasie ciąży, co odpowiednio wykazać może dodatnie oznaczenie przeciwciał IgM w weryfikacji lub podwyższenie poziomu przeciwciał IgG w stosunku do poprzedniego badania. Proszę być jednak dobrej myśli i wykonać powtórne badanie. Stres bywa groźniejszy dla dziecka od przebytej choroby.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy