Jednorazowa krew podczas oddawania stolca

Witam,ok tygodnia temu zauwazylam krew przy oddawaniu stolca,dzien wczesniej problem z wyproznieniem,teraz juz jest dobrze,wyproznilam sie normalnie,nie widac krwi,czy nalezy udac sie do lekarza?czy takie badania podstawowe wystarcza?dodam ze nigdy nie mialam problemu z wyproznieniem,a ta sytuacja z krwia byla ten jedyny raz.prosze o odpowiedz

Lek. Marta Gryszkiewicz

Prawdopodobnie z powodu zaparcia doszło do uszkodzenia śluzówki lub pęknięcia hemoroidu podczas defekacji. Jeśli sytuacja ta nie powtórzyła się, a Pani nie wyczuwa żadnego zgrubienia/guzka w okolicy odbytu, to nie należy się martwić. Warto natomiast wspomnieć o tym epizodzie przy okazji najbliższej wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli natomiast sytuacja będzie się powtarzać lub zauważy Pani niepokojące objawy- krew w stolcu, ból w okolicy odbytu, świąd, pieczenie, ogólne osłabienie, męczliwość, to natychmiast należy zgłosić się do lekarza celem konsultacji i ewentualnej diagnostyki proktologicznej.