Karmienie piersią i antykoncepcja awaryjna - mogę wziąć tabletkę po stosunku?

Mam 24 lata i karmię piersią mojego syna, który ma już osiem miesięcy. Od 2. miesiąca po porodzie stosowałam C*** i na początku pierwszego opakowania wystąpiło u mnie krwawienie, mniejsze niż normalna menstruacja. Około miesiąca temu z moim partnerem zrezygnowaliśmy z tabletek i zaczęliśmy stosować prezerwatywy. Niestety prezerwatywa pękła i nie wiem co zrobić. Czytałam, że antykoncepcja awaryjna może zahamować laktację i jest niewskazana. Czy istnieje możliwość przerwania karmienia dziecka na 2-3 dni, kiedy tabletka działa i potem wznowienie karmienia? Jak duże jest ryzyko ciąży, jeśli karmię syna często, co 3 godziny (nawet w nocy) i nie wystąpiło krwawienie prócz wyżej wymienionego?

Redakcja abcZdrowie

Lewonogestrel stosowany jako antykoncepcja awaryjna przenika do mleka matki w 0,1%. Aby możliwie zmniejszyć ewentualny jego wpływ na niemowlę, należy przyjąć tabletkę bezpośrednio po karmieniu piersią (nie ma potrzeby odstawiania od piersi). Karmienie piersią, nawet częste, nie zmniejsza w w żaden sposób szans na zajście w kolejną ciążę.