Co robić, gdy pękła prezerwatywa a karmię piersią?

Witam, Mam pytanie: co zrobić, gdy podczas stosunku pękła prezerwatywa? Nie mogę zastosować tabletek, ponieważ karmię synka. Jestem 2 miesiące po porodzie, czy mogę zajść w ciążę? Dodam, że karmię na żądanie.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Karmienie piersią powoduje wzrost prolaktyny, hormonu, który ma pewne działanie antykoncepcyjne. Aby jednak to działanie miało istotną skuteczność, kobieta powinna karmić cząsto i bardzo regularnie. Nie polegałabym na takiej antykoncepcji, ale jednak pewna ochrona przed ciążą jest. Czy po porodzie miała już Pani miesiączkę? Jeśli nie, to być może jajniki nie podjęły jeszcze pracy (przez okres ciąży były one wyciszone, nie dochodziło do owulacji). Jest Pani dopiero 2 miesiące po porodzie, więc miejmy nadzieję, że tak właśnie jest. Natomiast nie można wykluczyć, że zaszła Pani w ciążę.

Na przyszłość polecam tzw. tabletki mini - można stosować je podczas karmienia. Więcej informacji znajdzie Pani na: www.abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-w-czasie-karmienia-piersia.