Kiedy biopsja otwarta jest konieczna?

Moja 60-letnia mama dostała wyniki badań mammografii. Proszę o ich interpretację: guzek o średnicy 24 mm (skala 4C), skala BIRADS 4 tumor malignum. Bardzo zależy mi na interpretacji, bo niestety na razie nie ma szans dostania się do lekarza. Rejestrują dopiero 1 grudnia. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przesłany przez Panią opis wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo nowotworu złośliwego. W takiej sytuacji można albo pokusić się o biopsję cienkoigłową w celu potwierdzenia lub poddać się wycięciu guza (jest to tzw. biopsja otwarta), kiedy w trakcie zabiegu lekarz patolog ocenia wycięty przez chirurga guz i jeśli potwierdza się rozpoznanie guza złośliwego, od razu wykonuje się mastektomię, czyli odjęcie piersi.

Uważam, że  Mama powinna jak najszybciej trafić do onkologa, chirurga onkologa lub ginekologa. Przy rejestracji można podeprzeć się wynikiem i sądzę, że w takiej sytuacji na pewno znajdzie się szybszy termin. Im szybciej rozpoczęte leczenie, tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie