Kiedy dziecko zaczyna siedzieć?

Witam, moja córeczka skończyła właśnie 3. miesiąc. Od kilku dni gdy jest w pozycji półsiedzacej, np na mojej klatce piersiowej i brzuchu usilnie próbuje usiąść. Napina sie i z moją mała pomocą jej sie to udaje. Wtedy jest zadowolona. Szybko trzymała już główkę i mocno sie podnosi na brzuchu. Czy to nie za wcześnie na takie próby siedzenia?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Rzeczywiście, jest to trochę za szybko. Należy uważać, ponieważ w tym okresie kształtuje się kręgosłup i powstają jego fizjologiczne krzywizny. Zbyt wczesne przyjmowanie pozycji pionowej może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa.

Lek. Tomasz Budlewski

prawidłowo dziecko powinno siadać z pozycji na brzuchu - siad boczny lub skośny. Nie z pleców podciągane za ręcę. Nie zaleca się takiego podciągania oraz sadzania dziecka ktore samo nie siada.