Witam serdecznie.Umiejętność siedzenia bez podpierania się rączką (swoją lub dłonią mamy) to jeden z pierwszych znaków, że malec z sukcesem pokonuje kolejne etapy zmieniania się z leżącego, bezradnego noworodka w niezależną, ruchliwą istotkę. Najsilniejsi malcy umieją siedzieć w wieku 5 miesięcy, ale większość opanowuje tę sztukę dopiero, gdy skończy ich 6 lub 7.
Jeżeli twój brzdąc ma skończone 8 miesięcy i nie umie sam siedzieć, może to oznaczać u niego problemy z siłą i napięciem mięśni. Tak jak trzymanie główki, siedzenie wymaga treningu. Oznacza to, że możesz pomóc swojemu szkrabowi, by wcześniej nauczył się kontrolować swój słodki tułów. Nie uda mu się to jednak, gdy będzie całe dnie spędzał, leżąc plackiem. Smyk musi mieć trochę przestrzeni (choćby koc rozłożony na podłodze) i kilka ciekawych, dość wysokich sprzętów w pobliżu, zachęcających do zabawy w pozycji siedzącej.
Częstą drogą rozwoju jest opanowywanie w pierwszej kolejności raczkowania. Dziecko z pozycji czworaczej łatwo przechodzi do siadu - jest to łatwiejsze, niż podniesienie się z pozycji na plecach.
Sadzanie dziecka, kiedy nie jest do tego gotowe, może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić - gdy mięśnie tułowia nie są gotowe, postawa jest nieprawidłowa, przygarbiona. Zabawy w pozycji leżącej, szczególnie na brzuchu, także to "nieudolne" przemieszczanie - wszystko to wzmacnia mięśnie tułowia, by później utrzymały dziecko w pozycji pionowej, siedzącej i stojącej
Według norm Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej (metoda oceny rozwoju dzieci 0-3 lat) z pozycji na plecach dziecko powinno siadać do końca 10 miesiąca życia.
W razie wątpliwości proszę skonsultować się ze specjalistą rehabilitacji dziecięcej.
http://www.krakowpsycholog.com.pl/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to normalne, że 8-miesięczne dziecko nie potrafi samodzielnie stać? – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Opóźniony rozwój u 8-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy ubytek w sercu ma wpływ na rozwój dziecka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Fazy rozwoju u 6-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Podpieranie się na łokciach u 5,5-miesięcznej córki – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Niepokojące zachowanie 8-miesięcznej córeczki – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Rozwój psychoruchowy 6-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Zachowanie 10-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Problem z wypróżnianiem u 8-miesięcznej córki – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy jest to normalny rozwój dziecka? – odpowiada Mgr Agata Majda