Kiedy mogę kąpać się w basenie po usunięciu pieprzyka?

Dzien dobry. Czy po usunięciu laserowo pieprzyka plaskiego moge kapac sie w basenie i morzu? Po jakim czasie? I czy trądzik na twarzy jest do tego przeciwskazaniem?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania po laserowym usunięciu znamion barwnikowych otrzyma Pani od lekarza, który będzie wykonywał ten zabieg.

Proces gojenia po laserowym usunięciu zmiany skórnej wynosi od kilku dni do kilku tygodni, natomiast okres rekonwalescencji około tygodnia. W okresie rekonwalescencji nie wolno korzystać z basenu. Dodatkowo przez dwa tygodnie należy unikać sauny i gorących kąpieli.

Przez miesiąc po zabiegu lepiej nie wystawiać skóry na słońce, dlatego kąpiele w morzu nie są zalecane. Proszę również pamiętać o specjalnych kremach ochronnych z filtrem.

Jeśli zaś chodzi o trądzik, to nie jest on przeciwwskazaniem do kąpieli w morzu lub basenie. Warto jednak mieć na uwadze, że woda w basenie zawiera chlor, który wysusza skórę, co może doprowadzić do pogorszenia jej stanu.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-wziac-goraca-kapiel-po-usunieciu-znamienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-morsowac-po-laserowym-usuwaniu-przebarwien.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.