Kiedy mogę starać się o dziecko po łyżeczkowaniu?

Mam 21 lat. 26 października miałam łyżeczkowanie macicy, byłam w 12 tygodniu ciąży, okazało się, że płód obumarł, w 7 tygodniu po zabiegu krwawiłam tylko 4 godziny czystą krwią. Dodam, że do 12 tygodnia czułam się świetnie, nie miałam mdłości ani żadnych innych objawów, jedyne co, to właśnie krwawienie, z 3 dni później zabieg łyżeczkowania.
Zabieg miałam w czasie, kiedy przypadała mi miesiączka, po kilku dniach czułam owulację, przyczyną poronienia najprawdopodobniej był cytomegalowirus, tak jakbym zaraziła się nim w pierwszych tygodniach ciąży.
Kiedy mogę się starać o dziecko, czy muszę czekać 3 miesiące? Czy nadal mam cytomegalowirusa, który będzie szkodził następnemu dziecku?

Witam serdecznie,
Rzeczywiście zalecane jest odczekanie co najmniej 3 miesięcy z ponownym podjęciem prób o poczęcie. Warto dać czas organizmowi na regenerację i wzmocnienie, by dobrze przygotować się do kolejnej ciąży. Za wczesna ciąża niesie ryzyko, problemy z jej utrzymaniem.

Większość z nas przechodzi infekcję cytomegalowirusem we wczesnym dzieciństwie, po której pozostają do końca życia przeciwciała w klasie IgG, chroniące płód przed infekcją. Pani najwyraźniej nie miała wcześniej kontaktu z wirusem. Przy następnej ciąży będzie już jednak Pani zabezpieczona. O ile wirus się nie uaktywni (dochodzi do tego bardzo sporadycznie), dziecko będzie zabezpieczone.

Pozdrawiam