Badania i ponowna ciąża po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy

Witam!

Dziewczyna za moimi plecami wykonała zabieg łyżeczkowania a teraz płacze i żałuje, i mówi że to był błąd. Płód to były bliźniaki, a zabieg wykonano dwa tyg. temu. W zeszłym tygodniu poszła na dodatkowe badania, gdyż lekarz uważa, że coś mogło pójść nie tak.

Pytania: 1. Jakiego rodzaju badania to mogą być - co on chce sprawdzać?

2. Co mogło pójść nie tak i czy naprawdę może być tak, że już nie będzie mogła mieć dzieci?

3. Ile wypadałoby poczekać do zajścia w kolejną ciążę - czy może zajść od razu, skoro to nie było poronienie, a płód wydawał się być zdrowy z tego co mówiła, że powiedział jej lekarz.

Witam serdecznie, łyżeczkowanie jamy macicy jest zabiegiem inwazyjnym, który niesie za sobą ryzyko powikłań. Niestety nie jestem w stanie udzielić informacji na temat rodzaju zleconych badań. Diagnostykę zawsze ustala się po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjentki, kiedy wysuwamy rozpoznanie wstępne. W podobnych sytuacjach zwykle wykonywane jest badanie USG oraz morfologia krwi. Z podjęciem kolejnych prób poczęcia warto odczekać co najmniej trzech miesięcy. Jest to minimalny czas potrzebny do regeneracji endometrium. Łyżeczkowanie jamy macicy,tak jak wspomniałam wcześniej, jest zabiegiem inwazyjnym, po którym może dojść do zniszczenia endometrium oraz powstawania zrostów, które mogą utrudniać zagnieżdżenie zapłodnionej komórki. Pozdrawiam