Kiedy mogło dojść do zakażenia toksoplazmatycznego?

Witam! Jestem w 16. tyg. ciąży. Pierwsze wyniki badań IgM i IgG z dnia 20.07.2010 były następujące: Igm dodatnie 0,66 IU/ml (gdzie 0,00 do 0,55 ujemny, 0,55-0,65 wątpliwy, pow. 0,65 dodatni), natomiast IgG dodatnie 875 IU/ml (0,00 - 4,00 ujemny, 4,00-8,00 wątpliwy, pow. 8 dodatni). Przez ten czas wzięłam dwie dawki antybiotyku, 2 x dziennie po 10 dni. Badanie 26.08.2010 wyszło następująco: Igm 0,54 (ujemny), Igg pow. 300 (dodatni), przy takich samych normach jak miesiąc temu. Czy na podstawie tych wyników można stwierdzić, kiedy nastąpiło zakażenie i czy dalsze leczenie antybiotykami jest niezbędne? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

  Witam serdecznie,

Znacznie podwyższony poziom przeciwciał IgG, przy granicznym IgM nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zakażenia Toksoplazma gondi. Zdarza się, że przeciwciała IgM , które są markerem "świeżej infekcji"  mogą utrzymywać się we krwi jeszcze przez kilka lat od przebytej choroby. Badanie, które pozwoliłby na wykluczenie zakażenia w ciągu ostatnich 4 miesięcy jest awidność przeciwciał IgG (wysoka świadczy o toksplazmozie przebytej w przeszłości).

Leczenie toksoplazmozy w czasie ciąży polega na przewlekłym podawaniu antybiotyku z grupy makrolidów (względnie bezpieczny dla płodu) najczęściej  w cyklach 3-tygodniowych,  z 2- tygodniową przerwą do końca ciąży. W trakcie leczenia należy przyjmować preparat kwasu foliowego i okresowo kontrolować morfologię. O konieczności kontynuowania  terapii musi zdecydować lekarz prowadzący.