Kiedy możemy zacząć starania o dziecko po infekcji gronkowcem?

Witam! U mnie i u mojego męża została wykryta bakteria gronkowca złocistego. Lekarz przepisał nam antybiotyk z substancjami aktywnymi: trimethoprim i sulfamethoxazole (co-trimoxazole), który mamy brać przez 3 miesiące. Chcielibyśmy się starać o dziecko. Wiem, że nie należy go stosować w ciąży. Moje pytanie, jak długo po zakończonym leczeniu mamy czekać, zanim zaczniemy się starać o dziecko? Czy można próbować już w pierwszym cyklu po, czy lepiej poczekać parę miesięcy? Jak tak, to ile? Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Zanim podejmą Państwo starania o dziecko powinni Państwo zwrócić szczególną uwagę na stan swojego zdrowia. W obecnej sytuacji wskazane jest przyjęcie wszystkich tabletek antybiotyku i wykonanie posiewu kontrolnego, który ostatecznie potwierdzi pełne wyleczenie. Jeżeli wynik posiewu będzie jałowy, będzie można podjąć starania o dziecko. Przepisany Pani lek ma krótki okres półtrwania dlatego nie będzie wskazań do dłuższego odczekania z ponowienie prób poczęcia.

Ze względu na brak informacji na temat Pani cykli, trudno wnioskować kiedy zakończy Pani antybiotykoterapię. Myślę zatem, że najbezpieczniej starania o dziecko będzie rozpocząć po pierwszej miesiączce od uzyskania jałowego wyniku posiewu. W międzyczasie może Pani wykonać inne badania kontrolne (morfologia, mocz, TSH, przeciwciała przeciwko toksoplazmozie, różyczce itp) oraz rozpocząć suplementację kwasu foliowego. Pozdrawiam