Kiedy możliwy jest powrót do aktywności po zapaleniu mięśnia sercowego?

Dzień dobry. Mój 14 letni syn przeszedł ostre zapalenie mięśnia sercowego. Aktualnie jego wyniki są bardzo dobre. Wiem że nie może podjąć aktywności fizycznej przez pół roku ale co później? Czy będzie mógł wrócić do sportu o treningów?
KOBIETA, 35 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku ostrego zapalenia mięśnia sercowego, bardzo ważne jest, aby wyleczyć się całkowicie przed powrotem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Dlatego zalecenie lekarzy, by Pani syn unikał aktywności fizycznej przez pół roku, ma na celu umożliwienie jego sercu pełnego powrotu do zdrowia.

Po tym okresie bez aktywności fizycznej lekarz przeprowadzi badania kontrolne, w tym np. test wysiłkowy i ewentualnie badanie echokardiograficzne, aby ocenić wydolność serca i sprawdzić, czy wróciło do pełnej sprawności. Jeśli wyniki będą dobre, wówczas będzie można powoli wprowadzać aktywność fizyczną.

Ostateczną decyzję o powrocie do sportu podejmuje lekarz prowadzący, który będzie miał pełną wiedzę o zdrowiu Pani syna, jego historii medycznej i wynikach badań. Może to być proces stopniowy, w którym syn będzie stopniowo zwiększał intensywność aktywności fizycznej, a lekarz będzie monitorował jego stan zdrowia na bieżąco.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-miesnia-sercowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.