Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przeszczepione serce - lepsze czy gorsze?

Szanowna Pani,

Zapalenie mięśnia sercowego, jak sama nazwa wskazuje jest chorobą, która procesem zapalnym obejmuje komórki mięśnia sercowego. Przyczyną takiego stanu najczęściej są zakażenia (wirusowe, bakteryjne, grzybicze, pierwotniakowe, jednak zdecydowanie najczęstszym patogenem jest wirus-Coxsackie B). Do zapalenia serca może także dochodzić na tle toksycznego uszkodzenia (np. polekowego), czy procesów autoimmunologicznych.
Objawy choroby, są zależne od podtypu zapalenia (piorunujące, ostre, podostre, przewlekłe) i różnią się między innymi stopniem nasilenia, czasem trwania oraz gwałtownością pojawienia się. Do najczęstszych z nich, należą : objawy niewydolności serca (np. duszność, męczliwość), kołatania serca, zaburzenia rytmu, czy objawy zapalenia osierdzia (tarcie osierdziowe).
W celu postawienia diagnozy, przy podejrzeniu omawianego zapalenia stosuje się szereg procedur medycznych: od badań laboratoryjnych (morfologia, OB, CRP, enzymy sercowe: troponiny, CK-MB) poprzez EKG, Echo serca, po biopsję endomiokardialną (która tak naprawdę, jako jedyna pozwala postawić pewne rozpoznanie, jednakże jako badanie inwazyjne nie jest stosowana standardowo - w wielu przypadkach piorunującego, czy ostrego zapalenia objawy oraz inne badania dodatkowe, są tak charakterystyczne, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwalają postawić rozpoznanie). W leczeniu oprócz farmakologii (leki zwiększające wydolność serca, sterydy, immunosupresanty, immunoglobuliny ) stosowanej w różny sposób, w zależności od podejrzewanej przyczyny, okresu choroby, czy stanu ogólnego pacjenta, ważne jest ograniczenie do minimum aktywności fizycznej chorego. Rokowanie jest zależne od podtypu choroby, oraz wielu innych czynników. Przykładowo w przypadku piorunującego czy ostrego zapalenia wielu chorych powraca do zdrowia. Występują jednak sytuacje, w których konieczny jest przeszczep serca

Mogę się tylko domyślać co Pani przeżywa, w związku z chorobą syna. Proszę jednak postarać się, zaufać wiedzy oraz doświadczeniu lekarzy, pod opieką których znajduje się Pani syn.
 

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Interesuje się onkologią.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy