Szanowna Pani,

Zapalenie mięśnia sercowego, jak sama nazwa wskazuje jest chorobą, która procesem zapalnym obejmuje komórki mięśnia sercowego. Przyczyną takiego stanu najczęściej są zakażenia (wirusowe, bakteryjne, grzybicze, pierwotniakowe, jednak zdecydowanie najczęstszym patogenem jest wirus-Coxsackie B). Do zapalenia serca może także dochodzić na tle toksycznego uszkodzenia (np. polekowego), czy procesów autoimmunologicznych.
Objawy choroby, są zależne od podtypu zapalenia (piorunujące, ostre, podostre, przewlekłe) i różnią się między innymi stopniem nasilenia, czasem trwania oraz gwałtownością pojawienia się. Do najczęstszych z nich, należą : objawy niewydolności serca (np. duszność, męczliwość), kołatania serca, zaburzenia rytmu, czy objawy zapalenia osierdzia (tarcie osierdziowe).
W celu postawienia diagnozy, przy podejrzeniu omawianego zapalenia stosuje się szereg procedur medycznych: od badań laboratoryjnych (morfologia, OB, CRP, enzymy sercowe: troponiny, CK-MB) poprzez EKG, Echo serca, po biopsję endomiokardialną (która tak naprawdę, jako jedyna pozwala postawić pewne rozpoznanie, jednakże jako badanie inwazyjne nie jest stosowana standardowo - w wielu przypadkach piorunującego, czy ostrego zapalenia objawy oraz inne badania dodatkowe, są tak charakterystyczne, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwalają postawić rozpoznanie). W leczeniu oprócz farmakologii (leki zwiększające wydolność serca, sterydy, immunosupresanty, immunoglobuliny ) stosowanej w różny sposób, w zależności od podejrzewanej przyczyny, okresu choroby, czy stanu ogólnego pacjenta, ważne jest ograniczenie do minimum aktywności fizycznej chorego. Rokowanie jest zależne od podtypu choroby, oraz wielu innych czynników. Przykładowo w przypadku piorunującego czy ostrego zapalenia wielu chorych powraca do zdrowia. Występują jednak sytuacje, w których konieczny jest przeszczep serca

Mogę się tylko domyślać co Pani przeżywa, w związku z chorobą syna. Proszę jednak postarać się, zaufać wiedzy oraz doświadczeniu lekarzy, pod opieką których znajduje się Pani syn.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zapalenie mięśnia sercowego

Witam serdecznie.Mam nurtujące mnie pytanie.Mój narzeczony 2 tyg.temu przeszedł zapalenie mięśnia sercowego.Czuję się dobrze,ale boi się powrotu do codzienności.Na pewno lekarze przepiszą na jakiś czas tabletki.Musi zmienić tryb życia,schudnąć (ma nadwagę),więcej sportu,Czy mogę prosić o jakieś wskazówki. Kasia
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Narzeczony powinien ściśle stosować się do zaleceń zawartych w karcie informacyjnej oraz przekazanych przy wypisie ze szpitala. Z pewnością utrata zbędnych kilogramów oraz zmiana trybu życia pozytywnie wpłyną na organizm. Stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli w krótkim czasie powrócić do normalnego życia,.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być zapalenie mięśnia sercowego?

Witam Jestem w 41 tc i od tygodnia źle się czuje. Mam kołatania serca, jestem zmęczona, roztrzęsiona, boli mnie pod lewą piersią. Byłam w szpitalu i zrobili mi EKG, badanie o słuchowe przez kardiologa, morfologie, crp, tarczyce, elektrolity. Niby wszystko jest dobrze wyszłam po 2 dniach do domu ale nadal czuje się słabo, boli mnie z lewej strony. Po kawałku spaceru nie mam sił. Wcześniej 3 tyg temu 5 km nie stanowiło problemu. Boję się że tak zapalenie mięśnia sercowego albo coś podobnego. Czy mogli tego nie zauważyć? Stwierdzono mi też nerwice lękową. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Witam! Przedstawione przez Panią dolegliwości, przy prawidłowych badaniach laboratoryjnych, najbardziej przemawiają za podłożem emocjonalnym. Wskazana konsultacja psychiatryczna lub psychologiczna. W leczeniu nerwic konieczna jest odpowiednio dobrana psychoterapią z ew. wsparciem lekami p/lękowymi. Powodzenia W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty