Szanowna Pani,
Zapalenie mięśnia sercowego, jak sama nazwa wskazuje jest chorobą, która procesem zapalnym obejmuje komórki mięśnia sercowego. Przyczyną takiego stanu najczęściej są zakażenia (wirusowe, bakteryjne, grzybicze, pierwotniakowe, jednak zdecydowanie najczęstszym patogenem jest wirus-Coxsackie B). Do zapalenia serca może także dochodzić na tle toksycznego uszkodzenia (np. polekowego), czy procesów autoimmunologicznych.
Objawy choroby, są zależne od podtypu zapalenia (piorunujące, ostre, podostre, przewlekłe) i różnią się między innymi stopniem nasilenia, czasem trwania oraz gwałtownością pojawienia się. Do najczęstszych z nich, należą : objawy niewydolności serca (np. duszność, męczliwość), kołatania serca, zaburzenia rytmu, czy objawy zapalenia osierdzia (tarcie osierdziowe).
W celu postawienia diagnozy, przy podejrzeniu omawianego zapalenia stosuje się szereg procedur medycznych: od badań laboratoryjnych (morfologia, OB, CRP, enzymy sercowe: troponiny, CK-MB) poprzez EKG, Echo serca, po biopsję endomiokardialną (która tak naprawdę, jako jedyna pozwala postawić pewne rozpoznanie, jednakże jako badanie inwazyjne nie jest stosowana standardowo - w wielu przypadkach piorunującego, czy ostrego zapalenia objawy oraz inne badania dodatkowe, są tak charakterystyczne, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwalają postawić rozpoznanie). W leczeniu oprócz farmakologii (leki zwiększające wydolność serca, sterydy, immunosupresanty, immunoglobuliny ) stosowanej w różny sposób, w zależności od podejrzewanej przyczyny, okresu choroby, czy stanu ogólnego pacjenta, ważne jest ograniczenie do minimum aktywności fizycznej chorego. Rokowanie jest zależne od podtypu choroby, oraz wielu innych czynników. Przykładowo w przypadku piorunującego czy ostrego zapalenia wielu chorych powraca do zdrowia. Występują jednak sytuacje, w których konieczny jest przeszczep serca.
Mogę się tylko domyślać co Pani przeżywa, w związku z chorobą syna. Proszę jednak postarać się, zaufać wiedzy oraz doświadczeniu lekarzy, pod opieką których znajduje się Pani syn.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie są objawy olbrzymiokomórkowego zapalenia mięśnia sercowego? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy to może być przeoczone zapalenie mięśnia sercowego? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Zapalenie mięśnia sercowego u 14-latka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- O czym świadczy wynik CK-MB 10 U/l? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Kiedy możliwy jest powrót do aktywności po zapaleniu mięśnia sercowego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to zapalenie mięśnia sercowego? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Zapalenie mięśnia sercowego po grypie – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Praca jako kierowca po zapaleniu mięśnia sercowego – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy możliwe jest zapalenie mięśnia sercowego? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Czy to może być po raz drugi zapalenie mięśnia sercowego? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski