Kiedy pojawią się dni płodne po odstawieniu pigułek?

Witam serdecznie. Opiszę w skrócie sytuację. Od lipca 2009 biorę pigułki antykoncepcyjne, jakiś czas temu musiałam zmienić je na inne, następnie po kilku opakowaniach powróciłam do tych pierwszych. Po 3 opakowaniach postanowiłam całkowicie odstawić pigułki, ponieważ moja cera bardzo ich nie akceptowała. Po skończonym ostatnim opakowaniu wystąpiło krwawienie, było to 13 marca, trwało do 17. 19 marca współżyłam już bez pigułek (powinnam wziąć pigułkę16 marca - ale jak wspomniałam już, jej nie brałam). Stosunek był z prezerwatywą, jednak zaobserwowaliśmy już po, że nieco się zsunęła, więc bardzo prawdopodobne, że nasienie wpłynęło. Moje pytanie brzmi: czy zaraz po odstawieniu pigułek, zaraz po krwawieniu z odstawienia, mogłam mieć dni płodne? Zamierzam wykonać test, ale na to chyba jeszcze za wcześnie, więc kiedy zrobić test, żeby był wiarygodny? Bardzo proszę o odpowiedź. Ania

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Owulacja i pierwsza miesiączka pojawiają się różnie długo od odstawienia antykoncepcji hoprmonalnej. Pierwsze kilka cykli może też być nieregularne (nawet do pół roku). Nie sądzę, by w wyniku opisanej przez Panią sytuacji mogło dojść do zapłodnienia (minęło mało czasu i byli Państwo jednak zabezpieczeni), ale jest to możliwe. Plemniki przeżywają w drogach rodnych do 7 dni, tak więc proponuję wstrzymać się z testem jeszcze ok. 10 dni.

Pozdrawiam serdecznie!