Kiedy rozpocząć stosowanie plastra antykoncepcyjnego?

Witam. Zaczęłam stosować po raz pierwszy w życiu antykoncepcję w postaci krążka Ginoring. Jednak sprawia mi on lekki dyskomfort i poprosiłam lekarza na zmianę na plastry Evra, natomiast nie wytłumaczył mi w jaki sposób dokonać zmiany. Kiedy mam nakleić pierwszy plaster? Różne są odpowiedzi na to pytanie i zgubiłam się, czy po wyjęciu krążka poczekać 7 dni na krwawienie z odstawienia i przykleić pierwszy plaster w dzień potencjalnego włożenia kolejnego krążka, czy nakleić go od razu po wyjęciu krążka bez żadnej przerwy? Co wtedy z krwawieniem, czy ono wystąpi? Proszę o pomoc. Dziękuję
KOBIETA, 27 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

krążki antykoncepcyjne czy plastry hormonalne działają na podobnej zasadzie co tabletki. Dlatego też skoro do tej pory stosowała Pani krążek, a jednak stwierdziła Pani, że ta metoda antykoncepcji nie jest komfortowa, to trzeba podjąć następujące kroki. Najlepiej nosić krążek zgodnie z planem do momentu przerwy na krwawienie z odstawienia. Potem odczekać tych 7 dni na krwawienie i na początku kolejnego cyklu założyć plaster. Wówczas można jeszcze przez kolejnych 7 dni zastosować antykoncepcję barierową, aby organizm przyzwyczaił się do nowego rodzaju antykoncepcji. Dzięki temu będzie miała Pani pewność, że nie zajdzie w nieplanowaną ciążę. Podobnie postępuje się przy zmianie tabletek antykoncepcyjnych.

Jest jeszcze drugie rozwiązanie, które raczej lepiej skonsultować z ginekologiem. Mianowicie można plaster nakleić od razu. Wtedy raczej krwawienie się nie pojawi, niemniej nie można go wykluczyć. Dodatkowo wystąpić mogą też plamienia w trakcie cyklu, co nie powinno być niczym niepokojącym. Z tego też względu trzeba zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie dla Pani lepsze i bezpieczniejsze. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/plaster-antykoncepcyjny

https://portal.abczdrowie.pl/plastry-antykoncepcyjne-wady-i-zalety

https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.