Kiedy zacząć nowy blister, gdy przerwa w przyjmowaniu pigułek wyniesie 5 dni?

Witam. Mam problem. Otóż wzięłam 4 tabletki antykoncepcyjne, a teraz będę mieć 5 dniowa przerwę w stosowaniu leku (zapomniałam zabrać blistra). Kiedy zacząć przyjmować nowy blister oraz jak długa powinnam być przerwa? Kasia

Redakcja abcZdrowie

Witam!

2-4 dnia od zażycia ostatniej tabletki prawdopodobnie wystąpi u Pani krwawienie z odstawienia. Nowy blister powinna Pani rozpocząć tak, jakby zaczynała Pani na nowo zażywać tabletki antykoncepcyjne, tzn. pierwszego dnia okresu. Jednak nie pierwszego dnia owego wyżej wspomnianego krwawienia z odstawienia, tylko pierwszego dnia następnego, "prawdziwego" okresu (drugi okres po odstawieniu tabletek), czyli za około miesiąc. Od razu zastrzegam, że pierwszy cykl po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się trochę wydłużyć (około 10 dni) i miesiączka może wystąpić trochę później (nie musi to oznaczać ciąży). Dopóki nie rozpocznie Pani nowego blistera, proszę stosować dodatkową formę antykoncepcji.

Pozdrawiam!