Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kinaza kretynowa a sport wysiłkowy

Witam! Mam pytanie odnośnie kinazy kreatynowej, a mianowicie jaki jest prawidłowy parametr CK i czy uprawiane sportu wpływa na jego zwiększenie? Po zrobieniu badania wyszło mi 327 j. a laboratorium podaje granicę do 170 j. W internecie można znaleźć informację, że granicą jest 370 j., jak również owe 170j. Uprawiam sport wytrzymałościowo - siłowy 4-5 razy w tygodniu i czy zwiększona kinaza u mnie jest czymś normalnym, czy jest sygnałem, że może coś się dziać. Stosuję również czasami suplementy diety typu kreatyna i czy ona może również podnosić ten poziom? Jak wysoki musi być poziom CK dający obawy, że coś się dzieje źle w organizmie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam! Kinaza kretynowa jest enzymem odzwierciedlającym stan mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśnia sercowego, ale także metabolizm kreatyny. Przy wykonywaniu badania zawsze należy interpretować je w odniesieniu do normy laboratorium, które wykonało oznaczenie. W Pańskim przypadku aktywność tego enzymu jest podwyższona, aczkolwiek nie sugeruje choroby. Prawdopodobnie jest wynikiem zwiększonej podaży kreatyny oraz mikrouszkodzeń mięśni wynikających ze uprawiania sportu wytrzymałościowo- siłowego. Nie ma określonej wysokości aktywności tego enzymu, przy której będzie wiadomo, że dzieje się coś złego, ale każde podwyższenie może być związane z chorobą jeśli będzie na to wskazywać całość obrazu klinicznego. W Pana sytuacji wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Aczkolwiek stosowanie suplementów diety powinno być ostrożne, bo chociaż nie ma jednoznacznych badań to nadmiar białka oraz kreatyny może prowadzić do upośledzenia czynności nerek. Pozdrawiam serdecznie!

0

CPK może byc podwyższona po dużym wysiłku czy urazie,
w przebiegu zapalenia mięsni czy choroby pierwotnie mięsniowej....

Specjalista neurolog. Ekspertka w dziedzinie leczenia migreny oraz przewlekłego bólu głowy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy