Kinaza kretynowa a sport wysiłkowy

Witam! Mam pytanie odnośnie kinazy kreatynowej, a mianowicie jaki jest prawidłowy parametr CK i czy uprawiane sportu wpływa na jego zwiększenie? Po zrobieniu badania wyszło mi 327 j. a laboratorium podaje granicę do 170 j. W internecie można znaleźć informację, że granicą jest 370 j., jak również owe 170j. Uprawiam sport wytrzymałościowo - siłowy 4-5 razy w tygodniu i czy zwiększona kinaza u mnie jest czymś normalnym, czy jest sygnałem, że może coś się dziać. Stosuję również czasami suplementy diety typu kreatyna i czy ona może również podnosić ten poziom? Jak wysoki musi być poziom CK dający obawy, że coś się dzieje źle w organizmie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Kinaza kretynowa jest enzymem odzwierciedlającym stan mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśnia sercowego, ale także metabolizm kreatyny. Przy wykonywaniu badania zawsze należy interpretować je w odniesieniu do normy laboratorium, które wykonało oznaczenie. W Pańskim przypadku aktywność tego enzymu jest podwyższona, aczkolwiek nie sugeruje choroby. Prawdopodobnie jest wynikiem zwiększonej podaży kreatyny oraz mikrouszkodzeń mięśni wynikających ze uprawiania sportu wytrzymałościowo- siłowego. Nie ma określonej wysokości aktywności tego enzymu, przy której będzie wiadomo, że dzieje się coś złego, ale każde podwyższenie może być związane z chorobą jeśli będzie na to wskazywać całość obrazu klinicznego. W Pana sytuacji wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Aczkolwiek stosowanie suplementów diety powinno być ostrożne, bo chociaż nie ma jednoznacznych badań to nadmiar białka oraz kreatyny może prowadzić do upośledzenia czynności nerek. Pozdrawiam serdecznie!