Wysoka kinaza keratynowa w wyniku badań

witam odebrałam wyniki z wysoka kinazą keratynowa to aż 853 IU/I ,to co zauważyłam od ok 1 roku to słabszy uścisk w dłoniach i meczę się szybciej niż zawsze zwykłymi czynnościami ..jestem kobietą w wieku 31 lat czy to normalne? ps poza tym resztę badań mam w normie ..
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Podwyższony poziom kinazy kreatynowej przede wszystkim świadczy o uszkodzeniu tkanek, a w szczególności mięśni. Może być zatem wynikiem:
- kontuzji i nadmiernego wysiłku fizycznego,
- chorób mięśnia sercowego,
- chorób ośrodkowego układu nerwowego,
- niedoczynności tarczycy,
- chorób mięśni,
- zażywania leków z grupy statyn.
Zdecydowanie wskazana jest zatem dokładniejsza diagnostyka, w tym przede wszystkim dokładne zebranie wywiadu oraz zbadanie Pani. Dane uzyskane w ten sposób pozwolą wskazać potencjalną przyczynę podwyższenia poziomu CK lub przynajmniej ukierunkują dalszą diagnostykę.