Kleszcz w ciąży

Witam, jestem w 6 miesiącu ciąży. Po powrocie ze spaceru zauważyłam na nodze (w pachwinie za kolanem), kleszcza. (Zorientowałam się, że coś nie tak, bo to miejsce swędziało). Kleszcz był malutki, ok. 1 mm, miejsce ugryzienia lekko napuchnięte i zaczerwienione. Pojechałam do lekarza, który kleszcza usunął, a miejsce ugryzienia zdezynfekował i kazał obserwować miejsce ugryzienia. Kleszcz był na nodze ok. 4-8 godzin.

Chciałam zapytać, czy coś grozi mojemu dziecku, jakie są możliwe skutki takiego ugryzienia, czy są jakieś inne środki oprócz obserwacji, które można zastosować, aby zminimalizować możliwe skutki ugryzienia? Ostatnie badania prenatalne wykazało, że dziecko rozwija się dobrze i nie ma żadnych powodów do obaw. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowna Pani

Ryzyko przejścia bakterii przez łożysko i zakażenie płodu jest  na szczęście bardzo małe. Poza tym do rozwoju zakażenia dochodzi najczęściej, gdy kleszcz został usunięty dopiero po 24-48 godzinach.

Profilaktyczne stosowanie antybiotyków po ukaszeniu przez kleszcza nie jest zalecane. Ryzyko zachorowania nawet na terenach endemicznych jest małe.

Należy więc, tak jak radził lekarz, obserwować miejsce po usunięciu kleszcza pod kątem wystapienia rumienia wędrującego.