Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kleszcz w ciąży

Witam, jestem w 6 miesiącu ciąży. Po powrocie ze spaceru zauważyłam na nodze (w pachwinie za kolanem), kleszcza. (Zorientowałam się, że coś nie tak, bo to miejsce swędziało). Kleszcz był malutki, ok. 1 mm, miejsce ugryzienia lekko napuchnięte i zaczerwienione. Pojechałam do lekarza, który kleszcza usunął, a miejsce ugryzienia zdezynfekował i kazał obserwować miejsce ugryzienia. Kleszcz był na nodze ok. 4-8 godzin.

Chciałam zapytać, czy coś grozi mojemu dziecku, jakie są możliwe skutki takiego ugryzienia, czy są jakieś inne środki oprócz obserwacji, które można zastosować, aby zminimalizować możliwe skutki ugryzienia? Ostatnie badania prenatalne wykazało, że dziecko rozwija się dobrze i nie ma żadnych powodów do obaw. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Szanowna Pani

Ryzyko przejścia bakterii przez łożysko i zakażenie płodu jest  na szczęście bardzo małe. Poza tym do rozwoju zakażenia dochodzi najczęściej, gdy kleszcz został usunięty dopiero po 24-48 godzinach.

Profilaktyczne stosowanie antybiotyków po ukaszeniu przez kleszcza nie jest zalecane. Ryzyko zachorowania nawet na terenach endemicznych jest małe.

Należy więc, tak jak radził lekarz, obserwować miejsce po usunięciu kleszcza pod kątem wystapienia rumienia wędrującego.

Absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy